18. 9. 2016

Češkám se v zahraničí daří

České hráčky zanechávají v zahraničních soutěžích skvělou vizitku, a proto přinášíme jejich ohlédnutí za začátkem sezóny. Nejlépe se povedl start reprezentační útočnici Lucii Voňkové, která se trefila hned dvakrát do sítě Leverkusenu v prvním utkání Bundesligy a rozhodla tak o výhře Jeny 2:0.

Lucie Voňková - FF USV Jena (GER)
Příprava byla náročná a celkem dost dlouhá. V průběhu přípravy jsme absolvovaly s reprezentací odložené utkání v Severním Irsku, kde jsem si bohužel na předzápasovém tréninku poranila stehenní sval a tak jsem nemohla nastoupit do zápasu. Po návratu do Německa jsem byla okamžitě v péči lékařů, našli mi ve svalu malou trhlinku. Naštěstí jsem ale nebyla dlouho mimo hru a celkem rychle jsem se zase vrátila plně do přípravy. 

Náš ligový start začínal venku v Leverkusenu. Start do sezóny se nám podařil velmi dobře, i když začátek byl z obou stran dost nervózní - nová sezóna, každý tým nové hráčky, nové taktiky, strategie atd. - ale můj tým se toho ujal dobře. Brzy se mi podařilo vstřelit branku a o to víc jsme se dostaly do klidu. Zápas jsme vyhrály 2:0 a mě se podařilo vstřelit obě branky, takže se vstupem do sezóny panuje maximální spokojenost.

Další víkend jsme doma přivítaly loňského mistra Bayern Mnichov. Hodně jsme se zaměřily na defenzivu a to se nám dařilo, jako tým jsme pracovaly velmi dobře a pro Bayern bylo těžké se přes nás dostat. Ale v 70. minutě jsme dostaly celkem smolný gól, takže doma nakonec prohra 1:0. Za bodík bychom byly rády, ale bohužel... Na kontě tedy nyní máme výhru a prohru. Teď mě čeká s reprezentací zápas i Itálií a potom máme venku Duisburg. Duisburg postoupil opět po roční pauze do první ligy, když ve druhé lize neprohrál ani jeden zápas, takže to určitě nebude jednoduchý duel. Pro mě to bude zápas o něco více „spešl“, protože jsem v Duisburgu dva roky působila. Takže se těším a věřím, že si tam jedeme pro 3 body a rozhodně můj bývalý tým nebudu šetřit.

Klára Cahynová – UNOH Racers (USA)
Příprava se nám tento ročník docela povedla, myslím si, že si tým sednul a celkově bych řekla, že jsme silnější než minulý ročník. Hráčky, které přišly, se adaptovaly rychle a i proto mám z celého týmu velmi dobrý pocit. Já osobně se cítím velice dobře, měla jsem trochu problémy s kolenem, ale naštěstí to nebylo nic vážného, takže jsme odtrénovala téměř celou přípravu. Nastupují v základní sestavě a zatím jsem odehrála každý ligový zápas, tak jen doufám, že to tak vydrží co nejdéle a moje výkony se budou jen zlepšovat, stejně jako výkony celého týmu.

Jana Sedláčková - FF USV Jena (GER)
Příprava nám začala 10. července pod novým trenérem, se kterým jsme se museli nejdříve jako tým navzájem poznat, a tak chvíli trvalo, než jsme si na sebe zvykli. Co se týče samotné přípravy, v Německu není úplně zvykem jezdit na nějaká soustředění. A konkrétně v USV Jena se ani moc neběhá mimo hřiště bez balonu. Je to prostě tak, že během posezónní pauzy máme individuální plány, které nás mají připravit na následnou přípravu. Pak se pohybujeme převážně na hřišti, které doplňujeme posilovnou.

K samotné Bundeslize - zatím jsou odehrána pouze dvě kola. Nejprve jsme vyhrály v Leverkusenu, kde se blýskla dvěma krásnými góly Lucka Voňková, a také nula vzadu byla základem úspěchu. Ve druhém utkání jsme nastoupily proti favorizovanému Bayernu, kde výsledek skončil smolně pro nás 0:1. Nikdo od nás nic velkého neočekával, a tak jsme mohly jen překvapit. To se nám celkem dařilo až do 70. minuty, kdy jsme bohužel dostaly neuvěřitelně smolný gól, který rozhodl o výsledku.

Alžběta Chlumová – Tulsa Hurricane (USA)
Od začátku sezóny jsme odehrály již 9 zápasů, většinou hrajeme dva zápasy za víkend. Hráčky mohou být v průběhu utkání vystřídané a poté mohou znovu nastoupit. O to více je hra intenzivní. Podle mě jsou naše zápasy srovnatelné s reprezentací WU19. Když hrajete s výborným týmem, každá větší chyba vás stojí gól, ale pak jsou zde týmy, které jsou bojovné, a proto žádné utkání není předem vyhrané. Musíme se soustředit na každého soupeře. To se mi na tom líbí, je tu velká konkurence a není předem dané, kdo soutěž vyhraje.

Také musím zmínit, že sezóna je rozdělena do tří částí. Během asi prvních dvou měsíců hrajeme proti týmům, které nejsou v naší konferenci. A právě tyto zápasy se počítají pro nasazení do celkového turnaje NCAA, který se hraje po skončení naší "ligy", neboli konference.

Nejtěžší pro mě asi je fakt, že jsem jediná mezinárodní hráčka mezi Američankami, Kanaďankami a Angličankou. Na druhou stranu je tu mnoho jiných mezinárodních studentů, například dvě tenistky ze Slovenska, takže si tu nepřipadám tak osaměle. Ještě si zvykám na jiný herní styl, trochu jsem se ze začátku nemohla najít. Hlavně mi dělala problém komunikace. Ale je to den ode dne lepší a už jsem dala i svůj první gól tady.

Petra Smetková – Arkansas Razorbacks (USA)
Začátkem srpna nám začala příprava, která byla dost intenzivní. Měly jsme většinou dvoufázové tréninky 6 dnů v týdnu. Od poloviny srpna už začaly mistrovské zápasy, čili množství a intenzita tréninků mírně poklesla. Největší rozdíl v porovnání s fotbalem v Česku je rychlost hry. Zápasy jsou silovější, přímočařejší a nehraje se tak kombinačně.

Zatím jsme odehrály 9 zápasů, z čehož jsme 8 vyhrály. Ještě nás čeká přibližně 11 zápasů v hlavním rozlosování, což dělá 2-3 zápasy týdně. Největší dosavadní výhra byla proti TOP #2 týmu, na který se také došlo podívat rekordní počet 3 010 diváků, takže atmosféra byla neskutečná. V posledním zápase jsme porazily druhý tým z TOP 5 a to Floridu Gators. Nasazení a bojovnost z naší strany soupeřky silně pocítily, a tak jsme v obou zápasech vybojovaly důležité 3 body, což nás na chvíli posunulo na 17. nejlepší univerzitní tým. Průměrná návštěvnost se pohybuje okolo 1000-1500 diváků a všechny naše zápasy jsou k vidění v televizi.

Velký rozdíl je také v tom, že úplně každá hráčka v týmu je důležitá. Když už nehraje, nebo je zraněná, tak během zápasu povzbuzuje, fandí a předává energii hráčkám na hřišti. V našem týmu jsem jediná mezinárodní hráčka, což je pro mě poměrně těžké. Většinou je jazyk můj největší limitující faktor. Taky si ještě pořád zvykám na prostředí a styl hry a snažím se zapadnout.  Bohužel na mé škole není žádný další student z Česka nebo Slovenska, ale aspoň je tu poměrně hodně mezinárodních studentů, se kterými jsem se seznámila. Ale celkově se mi na škole a v týmu moc líbí.

Náš tým je dost kvalitní a máme hodně vysoké cíle a kousek po kousku se k ním blížíme.  V kádru je 28 hráček a o kvalitě svědčí i to, že některé byly opakovaně zvolené hráčkou, nováčkem nebo obránkyní týdne v naší konferenci. Doposud jsem nastoupila jednou v základní sestavě a v přípravném zápase jsem už i vstřelila branku.

Anita Maryšková - Brevard College Tornados (USA)
Přes léto jsem byla trenérkou mladých fotbalistů a fotbalistek na táboře organizovaném OFS Liberec.
Tréninkový tábor byl úžasný, moc jsme si to užili stejně jako děti. Vždycky je to pro mě srdeční záležitost trénovat děti, u kterých vidíte zlepšení. Dokonce se na náš přijeli podívat fotbalisté Slovanu, kde byl Ondra Kolář, se kterým se moc dobře znám, takže bylo fajn ho vidět po dlouhé době.

Příprava byla tvrdá a vyplatilo se nám to. Vyhrály jsme zatím vše kromě prvního zápasu konference, kdy jsme prohrály 0:1 proti LMU. Byla to škoda, protože jsme byly lepším týmem. Ve všech fyzických testech jsem byla mezi prvními třemi - jak už při sprintu na míli, beep testu a dalších. Dala jsem góly už při exhibicích, které jsme měli: dva proti Southern Wesleyan, jeden proti Oglethorpe, jeden proti Emory&Henry. Velké množství týmů z různých zemí si těchto věci všímají, což mě těší a motivuje mě to pracovat víc a víc. Každý týden máme 3-4 zápasy, takže není moc času si odpočinout, je to velmi náročné. To k tomu samozřejmě patří a my si to užíváme.

Andrea Majerová - DFC Heidenreichstein (AUT)
Začátkem srpna jsem se zapojila do přípravy s klukama. Nejprve jsem jen běhala se sporttestrem a pak se pomalu zařazovala zpět do zátěže. Koleno už je po zranění v naprostém pořádku. V sezoně máme za sebou neúspěšný zápas v rakouském poháru. Za to v lize si vedeme dobře. Ze tří zápasů máme 9 bodů. Já sama mám na kontě 4 přesné zásahy. Myslím, že sezónu máme rozehranou skvěle.