4. 9. 2018

Češky přišly v závěru o výhru a 2. místo na Islandu

Poslední utkání kvalifikace MS žen 2019 má česká reprezentace za sebou. Na Islandu přišly Češky o výhru až v závěru, s účastnicemi posledního ME remizovaly 1:1 a těsně přišly také o konečné druhé místo ve skupině, které by jim zajistila právě výhra.

Češky dostala do vedení po dvanácti minutách hry Tereza Szewieczková, která hlavou tečovala centr Lucie Martínkové a překvapila brankářku. O pár minut později domácí Jónsdóttirová poslala míč hlavou pouze do tyče a v další příležitosti Barbora Votíková dobře zasáhla proti Gardarsdóttirové. Na druhé straně dvakrát těsně minula branku Svitková a do šaten se odcházelo za jednobrankového vedení českého výběru.

Po změně stran měla velkou příležitost navýšit vedení kapitánka Petra Divišová, ale mezi tyče v dobré pozici nezamířila. V 58. minutě předvedla Barbora Votíková důležitý zákrok proti tvrdé střele Magnúsdóttir. Dvakrát také zakončovala Kateřina Bužková, její střely levou nohou a hlavou však neměly potřebnou razanci. Na začátku 84. minuty po dlouhém autovém vhazování odkopávala na brankové čáře míč do bezpečí Eva Bartoňová, po další sérii autových vhazování už vyrovnala Viggósdóttirová. V nastaveném čase ještě Votíková chytila pokutový kop Gunnarsdóttirové, a tak se nakonec oba celky opět rozešly smírně 1:1 - stejně jako loni ve vzájemném utkání ve Znojmě.

Češky nakonec obsadily v páté kvalifikační skupině třetí místo, na MS do Francie z ní postupuje pouze vítězné Německo.

„Čekali jsme od soupeře jejich typickou hru, s dlouhými přihrávkami do pokutového území. Islanďanky předvedly jak jsou silné ve standardních situacích a zlobily dlouhým autovým vhazováním, kdy se snaží dostat soupeře pod tlak. My jsme dali gól, ale domácí fotbalistky měly dvě až tři dobré příležitosti, kdy při nás stálo i štěstí. Po přestávce se naše hra zkvalitnila, více jsme kombinovali přes středové hráčky a herně jsme byli lepším týmem. Bohužel jsme nepřidali druhou branku, což by bylo klíčové, ale nakonec domácí hráčky v závěru vyrovnaly právě po autovém vhazování. Následoval ještě pokutový kop, který chytila Bára Votíková, která nás držela v celém utkání a předvedla velmi dobrý výkon. Nakonec jsme ještě ze dvou brejkových situací mohli rozhodnout ve svůj prospěch. Celý kádr musím pochválit za týmový výkon a holky to prostě odmakaly, byl to velmi fyzicky náročný duel,“ hodnotil remízu telefonicky z Islandu trenér Karel Rada.

Utkání kvalifikace MS žen 2019:

Island - Česká republika 1:1 (0:1)

Branky:  87. Viggósdóttirová - 12. Szewieczková. ŽK:  23. Martínková I., 75. Bužková, 89. Martínková L.
Sestava ČR: Votíková – Vyštejnová, Martínková I., Bartoňová – Divišová (88. Nepokojová), Dubcová K., Bužková, Svitková, Szewieczková (90.+4 Chlastáková) – Dubcová M. (64. Stašková), Martínková L. Trenér: Rada.