26. 5. 2020

Chystá se restart Bundesligy, Češky v Jeně však mají těžké podmínky

O posledním květnovém víkendu se opět rozběhne německá Bundesliga, kde působí i tři české reprezentantky. Ovšem zdaleka ne všechny se nacházejí v ideální situaci.

Zatímco se Klára Cahynova chystá s Turbine Potsdam na restart soutěže, Jana Sedláčková a Jitka Chlastáková jsou s USV Jena v nelehké situaci. V Durynsku je stále zakázáno společně trénovat, Chlastáková je navíc doma v České republice. „Liga má začít už o víkendu a USV Jena prozatím nesmí trénovat jako tým. Máme tréninky od 18. května, ale rozdělené do dvou skupin po deseti hráčkách, kde musí všichni dodržovat rozestupy minimálně dva metry, nesmíme se míče dotknout ani rukou a trénink trvá jen tři čtvrtě hodiny. Jelikož v Německu nejsou všechna pravidla stanovena vládou stejně, každá spolková země si pravidla stanoví sama. V Durynsku je možnost společného tréninku i pro profesionály až od 5. června, takže je například zasažen i mužský tým FC Carl Zeiss Jena. Fotbalový svaz všechny tyto aspekty zná a požaduje po nás trénování a hraní ligových zápasů mimo Jenu, potažmo mimo Durynsko,“ prozradila nelehkou situaci Sedláčková.

Do restartované soutěže by tak měla Jena vstoupit později. „Měly jsme nastavené individuální tréninky jako ostatní týmy v lize, jen s tím rozdílem, že jsme přibližně tři měsíce bez herní a normální tréninkové praxe. Fotbal patří k mému životu, takže se určitě těším, až se zase bude hrát. Ale pokud mám být upřímná, netěším se za těchto podmínek. Rozhoduje se tak nějak o nás bez nás, nikdo se nás neptal na názor a v první řadě jde přeci o zdraví. Bohužel se stále nemůžeme rovnat s mužskými protějšky, kteří restartovali soutěž v půlce května. Oni jsou 100% profesionálové a mají mnohonásobně vyšší finanční možnosti. I u žen je ale mnoho faktorů, které musí týmy splnit, aby mohly znovu začít společně jen trénovat. Hráčky musí být vícekrát otestované, dodržovat mnoho hygienických pravidel a před prvním zápasem musí celý tým do společné sedmidenní karantény na hotelu, což je pro tým, kde hráčky pracují, téměř nemožné,“ popisuje česká reprezentantka.

USV Jena je na posledním místě tabulky a tým nečeká nic lehkého. „Pokud se něco nezmění, měl by nás čekat až do 30. června systém anglického týdne. Už teď je jisté, že nemůžeme nastoupit k prvnímu utkání a nastoupíme až proti Freiburgu. A jak jsem již říkala, jelikož nejsme profesionální tým a spoustu z nás studuje či pracuje, budu velmi zvědavá, jak se naše situace bude řešit dál,“ sdělila dále. Tým nováčka má před sebou záchranářské boje. „Každý zápas by pro nás byl a bude velmi těžký, ale začíná se za stavu 0:0 a nic není nemožné,“ věří Sedláčková.

Naopak Turbine Potsdam je v daleko lepší situaci, pro pátý tým tabulky začne soutěž již na konci května „My jsme s individuálním tréninkem začaly hned po návratu z reprezentace, což bylo někdy v půlce března. Individuální plány jsme plnily v průběhu, kdy nešlo společně trénovat. Jsem ráda, že už je to za mnou, protože toho běhání bylo fakt dost. Němci jsou na toto docela blázni, takže těch volných dnů moc nebylo. K trénování na hřišti v menších skupinkách jsme se vrátily někdy v polovině dubna. I když to nebyl klasický trénink, byla to příjemná změna, kde jsme se soustředily na práci s míčem a střelbu. Hlavně mi chyběla ta sranda kolem, takže jsem byla opravdu ráda. Společné celý tým trénujeme do minulého týdne a o víkendu začínáme,“ uvedla Klára Cahynová.

Ta se na restart soutěže těší. „Musím říct, že jsem moc ráda, že máme šanci sezonu dohrát do konce. Většina ženských soutěží bylo ukončena, takže jsem s dohráním už moc nepočítala. Nikdo nevěděl, co bude, kdy se začne nebo jestli vůbec. O to více jsem ráda, že nám bylo umožněno soutěž dokončit,“ svěřila se česká fotbalistka.

Týmy v Německu čeká náročný program. „V sobotu nás čeká první zápas proti Freiburgu, proto celý týden trávíme v karanténě na hotelu, kde máme každá svůj pokoj, jsme otestované a hotel opouštíme pouze na trénink. Nikdo nechce nic podcenit a dělá se všechno, co je k dohrání potřeba. Program bude opravdu náročný, zbývá nám odehrát šest ligových kol a pohár, kde nás příští týden čeká čtvrtfinále,“ řekla dále Cahynová.

Právě v poháru chce Potsdam uspět. „Naše cíle jsou jasné, chceme se dostat do finále poháru a v tabulce přeskočit Essen a skončit tak v první čtyřce,“ prozradila Češka, které nakonec pauza pomohla i zdravotně. „Je pravda, že jsem přišla o začátek jarní sezony kvůli zranění, a proto jsem teď měla více času se do toho zase dostat. Fyzicky se cítím dobře a věřím, že i koleno zvládne tu zátěž, která nás teď čeká. Pauza byla opravdu dlouhá, už se na návrat na hřiště moc těším,“ dodala na závěr Klára Cahynová.

Všem hráčkám přejeme hodně zdraví a ať vše dopadne jak nejlépe může.

foto: El Loko Foto