30. 5. 2022

Fotbalistkou roku 2021 Andrea Stašková

Fotbalistkou roku 2021 se poprvé v kariéře stala Andrea Stašková. Na druhém místě skončila reprezentační brankářka Barbora Votíková a na třetí pozici čtyřnásobná vítězka této ankety Kateřina Svitková.

Útočnice Andrea Stašková v hodnocení přeskočila Barboru Votíkovou i Kateřinu Svitkovou. „Popravdě jsem to nečekala, protože to jsou obě skvělé hráčky a hrají ve velkých klubech. Mám z toho obrovskou radost,“ uvedla Stašková. Na podiu působila suverénně. „Byla jsem nervózní, napřed jsem se chytila táty, který seděl vedle mě, a říkám mu, že to bude hrozné, že jsem nervózní. Až když jsem šla na pódium, tak jsem se trochu zklidnila a už to bylo po tom lepší,“ prozradila.

Jaký to je pocit být nejlepší fotbalistkou roku? „Je to nádherný pocit být vyhlášená jako nejlepší fotbalistka u nás, velká pocta a skvělý pocit. Je to taky obrovská motivace do další práce. Děkuji všem za jejich hlasy, vážím si toho,“ sdělila.

Po třech letech opouští Juventus a v létě změní destinaci. „Bylo to těžké, protože musím říct, že mi to dobře sedlo s holkama, které tam přišly. Tým jsme měly skvělý, ale udělala jsem tohle rozhodnutí hlavně pro svoji budoucnost. Chtěla bych se více rozehrát, vyzkoušet si i jinou ligu a získat jiné zkušenosti,“ svěřila se česká útočnice. Na podiu prozradila, že se chystá do Španělska. „Já jsem se rozhodla změnit klub proto, že jsem se neprosazovala do základní sestavy tolik, jak bych si přála. Chci si vyzkoušet něco jiného. Ze Španělska mi přišla skvělá nabídka, doufám, že si tam zahraju víc a prosadím se,“ věří.

Zahrála si i Ligu mistryň ve skupinové fázi na velkých stadionech, které navštívilo mnoho diváků. „Udělalo mi to obrovskou radost, že jsme i my fotbalistky mohly hrát na takových stadionech. Potěšilo nás, že přišlo na naše zápasy tolik fanoušků. Od první vteřiny, kdy jsem přišla na hřiště, jsem slyšela diváky fandit Juventusu. Měla jsem z toho úplně husí kůži, byla to prostě nádhera. Určitě je to velký posun dopředu,“ popsala.

Prosadila se také proti Lyonu, který nakonec celou soutěž vyhrál. „Bylo to hezké jim dát gól, ale mrzí mne, že nám to nepomohlo k postupu do semifinále. S holkama jsme si z toho dělaly srandu, že já jsem dala branku Lyonu, ještě jsme proti nim jednou vyhrály. A ony pak ve finále porazily Barcelonu, tak na to myslím můžeme být pyšné. Bohužel se to takhle nedá brát, bylo by cennější Lyon vyřadit,“ uvedla.

Za měsíc bude u nás mistrovství Evropy hráček do 19 let, vy jste před lety hrála na podobném šampionátu u nás v kategorii do 17 let. Pomohla vám tato zkušenost? „Určitě mi to pomohlo, spousta lidí mě tam tehdy viděla hrát, jsou tam velké týmy. Přijedu se určitě podívat, už mi o tom říkaly i spoluhráčky z Itálie, že je máme ve skupině. Hned se mě ptaly, zda se přijedu kouknout na jejich zápas proti Česku. Tak jsem jim řekla, že určitě dorazím, ale že budu fandit Češkám,“ dodala na závěr fotbalistka roku 2021 Andrea Stašková.

Fotbalistka roku 2021:

1. Andrea Stašková (útočnice, Juventus FC) 210 bodů

2. Barbora Votíková (brankářka, SK Slavia Praha / Paris St. Germain FC) 200

3. Kateřina Svitková (záložnice, West Ham United FC) 187

Další pořadí: 4. Klára Cahynová (SK Slavia Praha / Sevilla FC), 157, 5. Kamila Dubcová (US Sassuolo) 155, 6. Lucie Martínková (AC Sparta Praha) 143, 7. Tereza Szewieczková (SK Slavia Praha) 121, 8. Petra Bertholdová (AC Sparta Praha) 101, 9. Tereza Krejčiříková (SK Slavia Praha) 71, 10. Simona Necidová (SK Slavia Praha) 54, 11. Eva Bartoňová (FC Internazionale / AC Sparta Praha) 53.

zdroj: Ondřej Zlámal / czech4sport.cz