14. 3. 2017

Inspirace z utkání s Barcelonou

Reprezentace ČR WU19 se v rámci španělského soustředění utkala s dorostenkami Barcelony. Zápas se hrál ve slavné La Masii v úterý 28.2.2017 a z utkání přinášíme několik postřehů s následným přenosem do tréninkového procesu.

Španělský ženský fotbal patří k nejlepším v Evropě, za soupeřky nastoupilo několik hráček reprezentace Španělska WU17 a WU19. 

ROZESTAVENÍ
Barcelona nastupuje v rozestavení 4-3-3. Prostor před obranou vyplňuje defenzivní záložnice, zbylé střední záložnice hrají pod útočnicemi.

ROZEHRÁVKA A PŘECHODOVÁ FÁZE
Až na velmi malé výjimky řeší hráčky Barcelony všechny činnosti konstruktivně a to i obránkyně pod tlakem soupeřek. V rozehrávce jsou velmi trpělivé a čekají na vhodnou příležitost k vedení útoku. 

Přechodová fáze je řešena velmi kreativně, používají několik variant:
- stoperka rozehrává míč po zemi/vrchem na nabíhající křídelní útočnici (obránkyni na pozici křídla)
- stoperka volí přihrávku do středu hřiště na nabíhající střední záložnici

V útočné fázi je Barcelona velmi kreativní. Střední útočnice si často nabíhala pro přihrávku do hlouby pole, kde vytvářela přečíslení 4v3. Ofenzivní hráčky (3 útočnice a 2 střední záložnice) Barcelony měly velmi dobrý cit pro výběr místa a hodně mezi sebou rotovaly (viz obr.)


TECHNIKA
Španělský fotbal je založen na skvělé technice. Do ní řadíme několik herních činností jednotlivkyň. Za dokonalé můžeme označit převzetí míče/první dotek. Úspěšnost převzetí míče je velmi blízká 100% a to i pod tlakem soupeřek. I díky této činnosti je hra Barcelony kombinační, jelikož pod tlakem soupeřek si hráčky vždy poradí a míč neztratí. 

Soubojové chování mají jak po technické stránce, tak i po taktické dobře zvládnuté. Technickou stránkou je myšleno provedení činnosti, že míč neuskočí, nezůstane pod nohou apod., taktické řešení je správné tehdy, když první dotek směřuje do volného prostoru. V této činnosti byl mezi oběma týmy největší rozdíl.

Na přiloženém videu jsou ukázky převzetí míče pod tlakem soupeřky. Pokud Barcelona přišla o míč, tak to bylo nejčastěji vinou nepřesné přihrávky (viz video). 


TRANSFER DO PRAXE
Dokonalost převzetí míče španělských hráček byla na špičkové úrovni, a proto na uvedeném videu je ukázka několika cvičeních, jak by se tolik omílaný první dotek mohl trénovat. Veškerá snaha by měla vyústit v různé hry, ronda, trénovat převzetí míče přímo ve hře. 

Kritická místa při převzetí míče:
- kontrola prostoru (míč hráčka přebírá do volného/vhodného prostoru)
- technické provedení (míč nezastavujeme, převzetí je do pohybu doprovázené pohybem za míčem)
- následná herní činnost (vedení míče, klička, přihrávka,…)


Vypracoval: Petr Vlachovský