16. 11. 2018

Komuniké č. 7 ze zasedání KR FŽ ze dne 14.11.2018

KR FŽ opět upozorňuje všechny rozhodčí na přetrvávající nedostatky v Zápisech o utkání. Jedná se zvláště o nevyplnění povrchu hrací doby, nepopsání důvodů nastavení řádné doby hry v obou poločasech a v neposlední době se rovněž rozmáhá nedostatečný popis důvodů při vykázání funkcionářů některého z družstev. Nezapomínejte, že Zápis o utkání slouží pro potřeby odborných komisí, které z něho čerpají relevantní informace. Validaci zápisu tak provádějte až po důkladné kontrole napsaných skutečností a statistických údajů.

KR FŽ apeluje na rozhodčí v soutěžích žen, aby netolerovaly nepovolené části výstroje u hráček, jako jsou např. termotrika a termokalhoty různých barev pod dresy s krátkým rukávem a trenýrkami, nebo jiné doplňky, které hráčky nesmějí mít v průběhu zápasu (náušnice, řetízky atd.). Pravidla fotbalu velmi podrobně popisují, co hráčky smí a nesmí nosit v průběhu zápasu.

KR FŽ upozorňuje delegáty první ligy žen (DFA), že je nutné popisovat ve svých zprávách střelkyně branek, důvodynastavení doby hry v obou poločasech a zvláště pak nedostatky v pořadatelské službě, o kterých byl informován hlavní pořadatel. Zvláště apelujeme, aby DFA věnovali zvýšenou pozornost popisu, způsobu a formě nahrávání videozáznamu (pozice nahrávacího zařízení, místo, zda byl záznam pořízen úplný, popř. pokud nastaly nějaké technické problémy v nahrávání, atd…). Současně apelujeme také na podrobný popis nedostatků ve vybavení hracích ploch a ostatního vybavení (šatny, toalety, střídačky - nedostatečný počet míst na nich, atd…), většinou u hřišť s UMT, která si družstva půjčují pro sehrání mistrovských utkání v závěru podzimní a na začátku jarní části soutěží.

Zprávu DFA delegáti validují v IS systému nejpozději do úterý, do 12:00 po víkendu, kdy se zápas uskutečnil, posílají ji také na filipek@fotbal.cz a cibetka.lucie@gmail.com a rovněž na emailovou adresu rozhodčí, kterou hodnotili.

KR FŽ bere na vědomí protest z utkání 1. dorostenecké ligy č. 2018005L1A1003, mezi FC Viktorie Plzeň a AC Sparta Praha (R Žáková, AR Navrátilová a Šulcová), který podal domácí tým. KR FŽ vyslechla stanovisko přítomné rozhodčí i obou asistentek a zhlédla všechny dostupné záběry z daného utkání. Uvedené situace následně projednala na svém zasedání a zaslala své vyjádření STK.   KR FŽ navrhla STK uznat protest jako částečně oprávněný.

Současně s tímto KR FŽ apeluje na rozhodčí, aby i k utkání dorostenecké ligy přistupovaly zodpovědně, plnily si své povinnosti, jako je např. kontrola výstroje hráček, nebo kontrola označení funkcionářů na lavičkách náhradníků. Současně KR FŽ upozorňuje na chování rozhodčích vůči funkcionářům. KR FŽ upozorňuje všechny rozhodčí, že není vhodné „oplácet stejnou mincí“ ohledně chování vůči funkcionářům. Vaše možnosti provádět opatření vůči nesportovním projevům funkcionářů na lavičkách náhradníků jsou dané Pravidly fotbalu a ostatními fotbalovými normami !

KR FŽ bere na vědomí protest z utkání 2. kola poháru FAČR žen č. 2018005Z4A0106 mezi družstvy SK Loděnice a FK Gascontrol Havířov (R Helekalová, AR Vrba a Meier). Vzhledem ke skutečnosti, že v utkání startovala družstva spadající do kompetence ŘKM, nechává KR FŽ stanovisko na tomto orgánu.

KR FŽ vzala na vědomí delegace FIFA/UEFA a delegace na přátelská mezistátní utkání v měsíci listopadu a prosinci a doplnila asistentky a 4. rozhodčí na tyto zápasy. Zvlášť KR FŽ oceňuje obdrženou delegaci Lucie Ratajové na MS hráček do 17 let, které hostí Uruguay a delegaci Jany Adámkové na první play-off kvalifikační zápas Argentina – Panama, ve kterém jde o postup na příští MS žen do Francie. 

KR FŽ potvrzuje termín zimního semináře rozhodčích žen, které jsou zařazeny na listině první a druhé ligy. Seminář proběhne 16.2.2019 - 17.2.2019 v Hotelu Benica v Benešově u Prahy.

KR FŽ upozorňuje rozhodčí, aby neustále kontrolovaly IS systém. Je bohužel stále běžné, že družstva mění na poslední chvíli zvláště začátky a místa konání utkání.

 

V Praze 15.11.2018

Patrik Filípek

Mpř. KR FŽ