13. 12. 2018

Ligu žen vede Sparta, Slavia ztrácí tři body, třetí je Liberec

1. liga žen má za sebou odehráno deset kol základní části, nyní s odstupem přinášíme hodnocení podzimní části z pohledu trenérů prvních tří celků. 

První místo patří pražské Spartě, která neztratila ani bod. „Hodnocení podzimu musím rozdělit na dvě části. S ligou jsme spokojeni, všechna utkání jsme zvládli. V Lize mistryň se nám ale nepodařilo přejít přes Ajax a jsme zklamaní. S tím se musíme vypořádat a pracovat dál na zlepšení. Je také dobře, že po roční odmlce opět dva první české celky postoupí přímo do hlavní soutěže,“ uvedl trenér letenských Peter Bartalský.  

Mezi nejdůležitější utkání sezóny patří tradičně pražská derby. „První letošní měření sil vzbudilo hodně emocí. Předem jsem byl skeptický, že v úterý večer příliš diváků nepřijde, ale realita byla jiná, atmosféra byla super, pěkný zápas, pro nás tedy s dobrým koncem. Nemůžeme ale usnout na vavřínech a musíme makat dál, abychom takové zápasy zvládali opakovaně. Na jaře nás čekají ještě tři vzájemné souboje a to nás může dobře připravit na účinkování v Lize mistryň,“ pokračoval trenér Sparťanek.

Letenští se k zimní přípravě sejdou poprvé v pondělí 7. ledna. „Určitě nějaké změny v kádru chystáme, zatím ale nechci být konkrétní, jednání probíhají, jasněji bude v lednu,“ dodal Bartalský.

Slavii se daří v evropských pohárech, na vedoucí Spartu však ztrácí tři body. „Ze sportovního hlediska jsme zase opět udělali krok dopředu, jelikož jsme byli v Lize mistryň schopni porazit takový tým jako byl Rosengard, což považuji za velký úspěch. Ale paradoxně se nám moc nepovedlo utkání se Spartou, i když si myslím, že průběh byl vyrovnaný. Dávali jsme dost gólů, skoro sto nastřílených branek v lize hovoří samo za sebe. Tedy spokojeni jsme s účinkováním v evropském poháru, ale v domácí soutěži zaostáváme za Spartou o tři body,“ konstatoval trenér Slavie Pavel Medynský.

I trenér sešívaných byl dotazován na letošní první derby. „Myslím, že utkání to bylo vyrovnané, soupeř měl větší štěstí. Je to tým, který chceme na jaře porazit a dostat se zase na první místo. Musíme se ale oprostit od individuálních chyb, které jsme udělali v prvním duelu,“ navázal s hodnocením.

Start společné přípravy naplánoval Medynský na 14. leden. „Do přípravy se opět zapojí dorostenky, vyzkoušíme také některé naše hráčky z hostování, abychom viděli, zda se někam posunuly a vnesly konkurenceschopnost do našeho týmu. Jinak pokračujeme ve složení co jsme měli a věřím tomu, že budeme v Lize mistryň Bayernu minimálně vyrovnaným soupeřem a tu Spartu prostě musíme porazit,“ uzavřel na závěr Medynský.

Spokojenost vládne na severu, Slovanu Liberec patří po podzimu bronzová příčka. „S třetím místem jsme spokojeni, je to umístění nad naše představy. Chtěli jsme být samozřejmě v první čtyřce, už jsme si to jednou vyzkoušeli, je to pro nás velká škola, ale s podzimem panuje spokojenost,“ sdělil Josef Lexa, trenér libereckých fotbalistek.  

Pražské velkokluby jsou však pro Liberec v nedohlednu. „Sparta se Slavií jsou hodně vzdáleni, v momentálních možnostech českých luhů a hájů se nikdo těmto dvě celkům nemůže rovnat, to by musel být další profesionální klub, aby jim mohl konkurovat,“ je si vědom Lexa.

Žádné velké změny v Liberci přes zimu nechystají. „Konec u nás oznámila Lišková a dlouhodobě sháníme druhou brankářku. Kádr svoji kvalitu má, s tou jsme spokojeni. Samozřejmě, když se naskytne nějaká posila jako Simona Necidová, tak se bránit nebudeme, ale zatím extra změny neplánujeme,“ prozradil trenér Slovanu.