11. 8. 2022

Nejlepší střelkyně loňské sezony Lucie Martínková má nejraději vítězné góly

Na pražské Letné došlo na slavnostní okamžik, Lucie Martínková převzala z rukou sekretáře soutěží žen FAČR Zdeňka Mužíka ocenění za nejvíce nastřílených branek v 1. lize žen za loňskou sezonu.

Útočnice Sparty Lucie Martínková dala v minulé sezoně dvacet čtyři prvoligových gólů a obhájila tak titul nejlepší střelkyně. „Těžké to bylo moc, o to těžší, že se to muselo obhajovat,“ uvedla tato zkušená hráčka.

Nezapomněla však poděkovat svým spoluhráčkám, bez kterých by dle jejích slov úspěchu nedosáhla. „Kdybych chtěla hrát individuální sport, tak se dám na tenis nebo na atletiku. Takže mít za sebou takto skvělý tým a dělat kolektivní sport, beru jako týmové ocenění. Některé holky jsou více vidět, některé méně, ale na hřišti je nás jedenáct a další na lavičce, tedy dík patří všem,“ sdělila.


Střílení gólů ji stále neomrzelo. „Jednoznačně mě to baví a vždy jdu na hřiště s cílem co nejvíc pomoci týmu. V mém případě k tomu patří střílet co nejvíce branek a já jsem jen vděčná, že mi to tam padá a alespoň takto mohu přispět,“ svěřila se Martínková.

A jaké je vstřílení gólů postupem času oproti začátku kariéry? „Myslím si, že trochu těžší. Jsem starší a starší,“ řekla s úsměvem. „Ne, já mám větší očekávání a kladu na sebe hodně velké nároky, takže spíše to je tím, že jsem na sebe přísná,“ prozradila.

Recept na proměňování šancí má jednoduchý. „Nejlepší je moc nepřemýšlet. Většinou věci, které se dělají automaticky, tak dopadnou lépe, než když se nad tím moc hloubá,“ pokračovala.

Nejoblíbenější působ zakončení si nevybírá. „Nejraději mám góly vítězné. Myslím si, že moje deviza je hra hlavou, takže nějaké góly po centrech, to je to, co si myslím, že mi jde a baví a tam jsem silná,“ popsala reprezentační útočnice.

Většina gólů by však nepadla bez dvorních asistentek. „I když už nejsou u nás v týmu, tak musím zmínit Pavlínu Nepokojovou a Markétu Ringelovou, to byly asi top nahrávačky,“ konstatovala.

Samozřejmě ne všechny šance skončí v síti. „Každá neproměněná branková příležitost mě mrzí,“ řekla jasně, má však na zvládnutí takových situací dobrý recept. „Jde o to, uvědomit si to hned v tom utkání, že ta situace je za tebou, musíš se soustředit na další míč a to je asi to nejdůležitější. To že si to hráč přemítne v posteli nebo zpětně na záznamu, to k tomu patří, to je důležité, protože z chyb se prostě učíme a musíme se podívat na to, co šlo udělat lépe a jinak. Vždy se to dá udělat lépe nebo trochu jinak,“ uvedla.

Za reprezentaci odehrála již sto sedmnáct utkání a je tak nejzkušenější českou fotbalistkou, neproměněný pokutový kop v baráži o postup na ME 2022 ji stále mrzí. „Já jsem na tu penaltu proti Švýcarkám šla s tím, že jdu hrát ten balón doprava k tyči a to byla první chyba, protože vždy když jdu na penaltu, tak si v hlavě říkám, že jdu dát gól. A druhá věc si myslím za sebe, je to hloupé, ale chyběla mi pokora, už jsem se viděla na mistrovství,“ popsala své pocity po více než roce.

Raději ovšem vzpomíná na povedené góly a momenty. „Všechny branky které vstřelím, tak na ty se ráda podívám, to musím říct. Na všechny góly, které vstřelím Slavii nebo v těžkých utkáních, či v duelech s reprezentací, tak na ty se ráda podívám zpětně,“ sdělila.

Střílení gólů, proto se hraje fotbal. „Přesně pro tyto emoce ten fotbal hrajeme a děláme. Ta vášeň k tomu sportu, ta radost z toho, to k tomu patří. Ta kolektivní radost, to je prostě něco nenahraditelného,“ prozradila. Oslavu má jasně danou. „Já mám svoji speciální, posílám ten gól do nebe, vždycky,“ uzavřela své povídání nejlepší střelkyně ligového ročníku 2021/22 Lucie Martínková s AC Sparta Praha.

Top 5 prvoligových střelkyň 2021/22
24  Lucie Martínková (AC Sparta Praha)
22  Tereza Szewieczková (SK Slavia Praha)
15  Michaela Dubcová (1.FC Slovácko)
12  Klára Cvrčková (AC Sparta Praha)
11  Miroslava Mrázová (FC Viktoria Plzeň)

Lucie Martínková, nejlepší střelkyně 1. ligy žen 2021/22

  • © PJml
  • © PJml
  • © PJml
  • © PJml
  • © PJml
  • © PJml