27. 10. 2020

Povinná kvalifikační výhra. Ženy zdolaly Ázerbájdžán 3:0

Dominantní výkon i řada neproměněných šancí. České fotbalistky v kvalifikaci o postupu na evropský šampionát porazily v Chomutově Ázerbájdžán 3:0 po gólech Cahynové, Krejčiříkové a Szewieczekové.

Po prohře ve Španělsku nastoupily české fotbalistky se třemi změnami v základní sestavě. Do základní sestavy se tentokrát dostaly Lucie Martínková, Jana Petříková a Kateřina Svitková.

V úvodních minutách zápasů české fotbalistky se pokoušely ohrozit branku soupeře především z větší vzdálenosti a netrefovaly branku. Některé nadějné pozice skončily nepřesným centrem.

Po dvanácti minutách hry se do nadějné pozice uvnitř pokutového území dostala Kamila Dubcová, ale vystřelila příliš prudce a v záklonu branku přestřelila. Stejná hráčka byla v totožné pozici i o dvě minuty později, ale míč poslala znovu nad branku. Do třetice byla Dubcová v akci v osmnácté minutě, kdy obešla protihráčku na pravé straně a levačkou kroutila míč na zadní tyč, ale žádná ze spoluhráček na míč nedosáhla.

České fotbalistky se nakonec dočkaly úvodní branky ve 27. minutě. Tereza Szewieczeková našla ve vápně Andreu Staškovou, která místo střely na poslední chvíli zvolila přihrávku na Kláru Cahynovou, jenž pohotovým zakončením poslala míč do sítě a otevřela skóre.

Hned po změně stran mohla zvýšit na rozdíl dvou branek Kateřina Svitková, ale zblízka se ji střela nepovedla a volejem trefila jen prostředek branky a náruč hostující brankářky.

Druhou branku tak vstřelila do druhého poločasu střídající Tereza Krejčiříková, která si našla na hranici vápna míč po přihrávce Andrey Staškové a levačkou nedala brankářce tentokrát šanci.

Sedmapadesátá minuta nabídla parádní moment hostující Mirzaliyevam, když prudkou ránou z dálky trefila břevno. Naštěstí pro český tým se míč odrazil zpět do hřiště.

Blízko vstřelené brance byla i Petra Vyštejnová, ke které se odrazil míč po odvráceném přímém kopu, jenže její lob skončil na horní části branky. Pro devětadvacetiletou hráčku by to byla první reprezentační trefa. Ale štěstí jí nepřálo.

Třetí branku tak přidala z úhlu Tereza Szewieczková po dobrém napadání rozehrávky soupeře v 64. minutě.

Blízko čtvrtému gólu byla v 79. minutě kapitánka Petra Bertholdová, ale její tečovanou střelu dokázala u tyče vyrazit hostující brankářka.

V dříve hraném utkání vyhrálo Polsko v Moldavsku 3:0 a dostalo se do čela skupiny D. Druhé Španělsko i Česko má o bod méně. Španělky mají ale dva zápasy k dobru. Krátce poté po rohu trefila střídající Necidová břevno.

Kvalifikace ME žen 2022

ČR – Ázerbájdžán 3:0 (1:0)

Branky: 27. Cahynová, 52. Krejčiříková, 64. Szewieczková. ŽK: Cahynová. Rozhodčí: Urban - Kulcsár, Török (vš. Maďarsko).

ČR: Votíková – Vyštejnová, Bertholdová, Petříková, Bartoňová (61. Dlasková) – Dubcová K. (46. Krejčiříková), Svitková (72. Necidová), Cahynová, Szewieczková (72. Ringelová) – Stašková, Martínková L (61. Mrázová).

Ázerbájdžán: Sharifova – Mahsimova, Mirzaliyeva, Hajiyeva N., Dorofeeva, Acar – Seyfatdinova, Hajiyeva V. (88. Guliyeva), Aliyeva (80. Rahimova), Mammadova (90. Aliyeva) – Bakarandze.