9. 7. 2016

Příprava začíná i Češkám v zahraničí

Letní pauza pomalu končí také českým hráčkám, které nastupují v zahraničních týmech, a tak jsme se některých z nich zeptali, co je před letošním soutěžním ročníkem čeká.

Lucie Voňková - FF USV Jena (GER)
Jelikož jsme měly celkem dost dlouhé volno, tak se už hrozně těším. Do týmu k nám přichází nový trenér i nové hráčky, a tak věřím, že to týmu opět dodá nový impuls. Já doufám opět v úspěšnou sezónu jako loni, nebo lepší. Upřímně musím říci, že mě mrzí odchod kapitánky, středopolařky a reprezentantky Ivy Landeka, se kterou se mi hrálo velmi dobře, ale Rosengard se neodmítá. V předešlém ročníku jsem se cítila velmi dobře, dařilo se mi jak herně, tak střelecky. Doufám tedy, že si to opět přinesu do nové sezóny. Přípravu začínáme 10. července společným přivítáním s vedením a tréninkem. Hráčky, které nastoupí na olympiádě v Riu se k nám připojí později.

Jana Sedláčková - FF USV Jena (GER)
Po příjemně strávené pauze je čas opět začít s přípravou. Kdo sleduje německou Bundesligu, tak se mohl dočíst, že největší změnou pro USV Jena je nový trenér. Pár hráček odešlo, ale tým zůstal z velké části pohromadě a byl doplněn o nové tváře, které budou určitě přínosem. Věřím, že budeme silným týmem a budeme bojovat o ještě lepší umístění než bylo minulou sezónu. Mým cílem do nové sezony je pevné místo v základní sestavě a pomoci týmu k dobrým výsledkům. Při příchodu nového trenéra začínáme všechny z jedné lajny a je to další impuls pro práci a zlepšování se.

Klára Cahynová – UNOH Racers (USA)
Tim, že to bude moje nejspíše poslední sezóna tady na univerzitě, tak se na sezónu velmi těším, protože mámě jen ty nejvyšší cíle a já věřím, že tento rok to dotáhneme až do úplného konce a podaří se nám to vyhrát. V uplynulých dvou sezonách jsme vypadly buď v semifinále a nebo jsme prohrály ve finále. Věřím tedy, že tyto porážky z nás udělaly silnější a odolnější tým. Moc změn v kádru nemáme, odešly pouze dvě hračky ze základní sestavy, takže tým zůstal téměř kompletní. Ještě pořád věřím, že i s reprezentací máme šanci postoupit na ME. Musíme se o to porvat a věřit, že nám jeden ze soupeřů pomůže a obere Italky o body.

Anita Maryšková - Brevard College Tornados (USA)
Každá z nás má individuální tréninkový plán, který začal již začátkem května. Přes léto se připravuji s dorostenci Ruprechtic, po návratu do USA nás čekají fitness testy, které ukáží zda všechny hráčky plnily pokyny a plán. Pokud se tomu nestane, tak daná hráčka je přeřazena do B týmu nebo dokonce ani pro nějakou dobu nehraje dokud neprojde fitness testy. Během sezóny si musíme držet i dobrý průměr ve škole. Pokud daná hráčka nemá dobrý průměr většinou je potrestána asociací na jeden semestr, kdy nesmí nastupovat za univerzitu. V lepším případě "pouze" nehraje zápasy. Tréninky začínají od 13. srpna, kdy se všichni sejdeme a začneme se připravovat na sezonu. Na americké univerzitě to chodí trošku jinak. Nejdříve je tzv. Pre-season, což je příprava před konferencí. Avšak každý zápas se započítává do celkových statistik týmu. Během této pre-season máme třífázové tréninky, a také individuální tréninky. Jelikož o týden později začíná škola, není jednoduché to celé skloubit dohromady. V půlce září začíná sezona plná zápasů v konferenci, týdně budeme hrát přibližně 3-4 zápasy, což je velmi fyzicky namáhavé. Osobně chci nadále pomáhat týmu, jak jen mohu a dát víc gólů než v uplynulé sezóně.

Alžběta Chlumová – Tulsa Hurricane (USA)
Do Tulsy jsem přijela poslední týden v červnu a hned vše začalo. Každý všední den ráno máme posilování nebo běhání s kondiční trenérkou. Jinak přípravné zápasy začínáme 14. srpna.
Jak asi většina lidí ví, tak je nás v týmu 27, což znamená velkou konkurenci na hřišti. I přestože budeme na podzim hrát dva zápasy za týden, bude potřeba se prosadit. Nejvíc jsem asi zvědavá na to, jak budou vypadat tréninky na hřišti, na jaké úrovni budou naši soupeři a s jakou taktikou přijde náš trenér. Rozhodně je to jiné z pohledu vybavení, nejvíce mě zaujalo asi to, jak skvěle je postaráno o zdraví a regeneraci ve spolupráci s odborníky, kteří jsou pořád k dispozici.

Petra Smetková – Arkansas Razorbacks (USA)
Od následující sezóny budu součástí amerického univerzitního týmu hrající nejvyšší americkou divizi. Bude to pro mě obrovská změna studovat a současně hrát v zámoří. Jde o celkem velkou univerzitu v Arkansasu, která si ve své konferenci vede poměrně obstojně. Momentálně ještě vyřizuji vízum, ale doufám, že do dvou týdnů budou všechny formality hotovy a budu moci odletět za oceán na přípravu, která začíná začátkem srpna. Na spoluhráčky a tuto zkušenost už se moc těším, bude to další velká výzva a taky jsem si vědoma, že bude náročné se prosadit v tak dobrém týmu.

Andrea Majerová - DFC Heidenreichstein (AUT)
Momentálně jsem zraněná, jako každý rok mě čeká příprava s klukama v FC MAS Táborsko. Příprava dorostencům začíná v pondělí 11. července, ale to nestihnu. Mám natažené vazy v koleni a ještě dva týdny budu mít ortézu, pak postupně začnu s tréninkem na kole. I v letošní sezóně budu pokračovat v Rakousku.

Foto: Holger Peterlein