11. 3. 2021

Soupeři v podzimní kvalifikaci ME WU19 a WU17

Ve čtvrtek proběhlo v sídle UEFA losování podzimní kvalifikace ME v pro kategorie WU19 a WU17. Mladé Češky tak poznaly své soupeře pro nový formát, na konci sezony 2021/22 hostí Česká republika EURO WU19.

Poslední dva ročníky v obou kategoriích byly kvůli celosvětové pandemii covid-19 zrušeny, od nadcházející sezony 2021/22 se budou kvalifikace odehrávat v novém formátu. Týmy jsou podle koeficientu rozděleny na dvě ligy A a B.

Opět budou probíhat miniturnaje ve čtyřčlenných skupinách, po podzimním prvním kole jen čtvrté týmy z ligy A spadnou do ligy B. Naopak do lepší části postoupí vítězové skupin ligy B.

Následovat bude jarní druhé kolo, ze kterého vzejde v lize A sedm vítězů skupin, kteří postoupí na EURO a doplní pořadatelskou zemi. Zároveň dojde opět k výměně posledních týmu z ligy A a vítězů z ligy B.

V novém formátu se již od prvního kola zapojí do kvalifikace top týmy, které v minulých letech základní fázi nehrály. Díky rozdělení na ligy A a B budou celky hrát s podobně silnými soupeři, nově se kvalifikace účastní i pořadatelské země, které však mají postup zajištěn.

V kategorii WU19 se to v sezoně 2021/22 týká České republiky, která bude na přelomu června a července 2022 hostit finálový turnaj. Na podzim změří síly svěřenkyně trenéra Jana Navrátila se Španělskem, Portugalskem a Slovenskem. „Favoritem skupiny je jistě Španělsko. Všechny tři zápasy budou skvělou přípravou na domácí EURO. Bude se hrát v Portugalsku, kde jsme byli na poslední mezinárodní akci v roce 2020 před pandemii covidu. Největší přání jistě bude, aby se skupina odehrála a hráčky se dostaly zpět na hřiště. Budeme potřebovat každý těžký mezinárodní zápas pro přípravu na ME. Už teď se těšíme,“ uvedl trenér českých fotbalistek.

Reprezentační sedmnáctku čeká v prvním kole Nizozemsko, Slovinsko a Skotsko. „Nový model se mi velmi zamlouvá, je orientovaný na kvalitu. Naše skupina je k naši úrovni parádní, dává nám šanci. Teď nás čeká vytvořit úplně nový tým. Uvidíme, co nám epidemie dovolí, jak budou holky připravené, ale určíte tomu dáme všechno,“ sdělil trenér dívek do 17 let Jaroslav Hynek.

WU19 - Kvalifikace ME 2022, 1. kolo, liga A, skupina A6
Španělsko
Česká republika
Portugalsko
Slovensko
miniturnaj bude hostit v druhé polovině října 2021 Portugalsko

WU17 - Kvalifikace ME 2022, 1. kolo, liga A, skupina A2
Nizozemsko
Česká republika
Slovinsko
Skotsko
miniturnaj bude hostit Nizozemsko, na přelomu září a října 2021