11. 5. 2022

Týden do losu ME WU19

Už za týden bude rozlosováno mistrovství Evropy hráček do 19 let, který hostí od 27. června do 9. července Moravskoslezský kraj. Na soupeře čeká také český tým pod vedením trenéra Jana Navrátila.

Losovací akt v Ostravě začne příští středu 18. května od 10:30 a určí rozdělení osmi týmů do dvou základních skupin.

České hráčky jsou v plné přípravě na první z vrcholů svých kariér. V přiložené videoreportáži se představuje záložnice pražské Sparty Klára Ducháčková, která přibližuje svůj běžný den, v němž kombinuje studium na gymnáziu s fotbalovým tréninkem. V podobném formátu krátkých medailonů bude Klára pokračovat i v následujících týdnech před blížícím se mistrovstvím Evropy.  

Českou reprezentaci na ME doplní týmy, které úspěšně zvládly kvalifikační cyklus: Francie, která ovládla poslední turnaj v roce 2019, Německo, se šesti tituly nejúspěšnější tým historie, Anglie, Itálie, Španělsko a Švédsko.

Poslední účastník ME bude znám až 15. května a vzejde z konfrontace Rakouska, Norska, Bulharska a Ukrajiny. Zmíněná kvalifikační skupina byla odložena z dubna na květen kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině.

 

Závěrečný turnaj ME hráček do 19 let přivítají stadiony v Ostravě (Bazaly, Vítkovice), Karviné, Opavě a Frýdku-Místku.

Český tým je před losem jako pořadatelská země nasazen na pozici A1.

Zbývajících sedm týmů obsadí další místa ve skupinách bez určení dalších „nasazovacích“ kritérií. Po obsazení českého týmu na pozici A1 následuje los v tomto pořadí: B1, A2, B2, A3, B3, A4, B4.

Semifinálové duely jsou na programu 6. července, finálový duel se odehraje 9. července. Kompletní program najdete ZDE.

Do České republiky se vrcholný turnaj mistrovství Evropy vrací po 5 letech. V roce 2017 se v Plzni, Příbrami, Domažlicích a Přešticích uskutečnil evropský šampionát hráček v kategorii do 17 let, který ovládly hráčky Německa po finálové výhře nad Španělskem po penaltovém rozstřelu.

Český výběr, který trénoval Karel Rada, skončil v základní skupině poslední po prohrách s Francií, Španělskem a Německem. Turnaj ozdobily výborné návštěvy: na zahajovací duel mezi českým týmem a Francií dorazilo v Plzni 10.219 fanoušků.

Na losování mistrovství Evropy U19, které se uskuteční v Ostravě-Vítkovicích 18. května v 10:30 v hotelu Clarion Congress v přímém přenosu České televize.