10. 4. 2016

WU19: Češky pokořily Bělorusko 2:0 a skončily druhé

Poslední utkání v evropské kvalifikaci sehrály svěřenkyně trenéra Petra Vlachovského v Nizozemsku proti Bělorusku, které zatím bylo bez bodu. Mladé Češky se s kvalifikací rozloučily vítězně, když porazily soupeře 2:0 a ve skupině obsadily druhé místo. Na ME postupují domácí Nizozemky i přes remízu v závěrečném duelu s Finskem, to skončilo třetí.

Hned v úvodní minutě mohly jít Češky do vedení, ale Ducháčková brankářku Chistik nepřekonala. Další příležitost ke skórování měla ve 12. minutě kapitánka Chlumová, ale ani ona běloruskou brankářku nedokázala pokořit. Do zakončení se dostala Majerová po rohovém kopu Janíkové, ale české stoperka nezamířila přesně.

Po pět a dvaceti minutách hry střílela Mášová, brankářka Chistik ovšem byla opět připravena, a tak se skóre neměnilo. I další střelecké pokusy Čížkové a Veselé brankou neskončily, obě hráčky shodně nezamířily přesně. Veselá se nemohla radovat ani ve 36. minutě, běloruská brankářka stále držela čisté konto.

Po přestávce zahrozily první soupeřky a Růžičková se v brance poprvé zapotila, proti pokusu Lukyantseva dobře zasáhla. Na druhé straně se předvedly zase Češky, přesněji Stárová, ale brankářka Chistik byla opět úspěšnější. Svěřenkyně trenéra Vlachovského nakonec dostala do vedení v 55. minutě Ducháčková, která využila přihrávky Stárové.

Druhou branku mohla přidat chvilku po svém příchodu na hřiště čerstvá Skálová, ale i ona ztroskotala na dobře chytající Chistik, stejně tak o chvilku později Janíková. Těsné vedení českého celku trvalo i po dalších příležitostech Kubicové.

Deset minut před koncem hrací doby se radovaly mladé Češky podruhé. Mášová našla Skálovou a ta rozvlnila sít podruhé. Další příležitosti Janíkové a Skálové již zůstaly bez využití, tak si český celek připsal výhru 2:0.

„Do utkání jsme tentokrát vstoupili dobře, ale samostatný nájezd jsme nevyužili. I když jsme byli lepší a vytvářeli si pološance, tak bylo nutné se do druhého poločasu zlepšit, což se povedlo. Začali jsme více hrát po stranách, po prvním gólu soupeřky kondičně odpadly a vítězství mohlo být v konečném součtu vyšší. Získali jsme 6 bodů, obsadili druhé místo, jedná se nejlepší počin v této kategorii za posledních 12 let. Na Slovensko se však nepodíváme, škoda prvního utkání,“ sdělil po posledním utkání v elitní fázi kvalifikace ME trenér Petr Vlachovský.

Česko "19" - Bělorusko "19" 2:0 (0:0)