5. 4. 2016

WU19: Nizozemsko ovládlo úvodní duel

Do elitní fáze kvalifikace ME vstoupily české juniorky duelem proti domácímu Nizozemsku, které je největším favoritem skupiny a pomýšlí na postup. Svěřenkyně trenéra Vlachovského byly od úvodu pod tlakem a na silný evropský celek jejich výkon nestačil.

Hned po prvním rohovém kopu zamířila domácí Admiraal ve čtvrté minutě do brankové konstrukce a míč nakonec musela ukrýt v náručí brankářka Vaníčková. Bohužel hned v sedmé minutě šly Nizozemky do vedení, když si nešťastně dala vlastní branku Majerová.

Další situaci musela řešit Vaníčková o několik minut později, proti střele Hendriks z trestného kopu však předvedla dobrý zákrok. Další šanci měla domácí Raaijmakers, na druhé straně zahrozila Stárová, ale brankářku Weimar nepřekonala. Rušněji ovšem bylo před Vaníčkovou, na kterou si v další velké šanci nepřišla Verhoeve.

V 17. minutě už se ovšem Nizozemky radovaly podruhé, když se po přihrávce Admiraal prosadila Roord a hned o čtyři minuty později přidala třetí branku v naší síti Folkertsma. Korigovat výsledek se pokusila Kubicová, domácí brankářka však byla proti. Činit se musela opět i česká brankářka Vaníčková, která vychytala v dalších šancích Admiraal a Roord.

Nebezpečí ze strany domácího Nizozemska pokračovalo, po půl hodině hry Folkertsma mířila mimo, na Vaníčková si ještě dvakrát nepřišla Verhoeve. Ve 40. minutě se nepodařilo snížit ani Ducháčkové, ovšem těsně před přestávkou se po rohovém kopu trefila podruhé Folkertsma, a tak se do šaten odcházelo za vedení domácích 4:0.

I po přestávce první zahrozily Nizozemky, česká brankářka však předvedla proti Admiraal, Roord a Ten Westeneind své umění. Po hodině se konečně trefily i Češky, respektive čerstvá Waltrová, která se prosadila po třech minutách na hřišti. Ještě lépe mohlo být v 67. minutě, ale Stárová pouze trefila brankovou konstrukci.

V dalším průběhu byli diváci svědky dvou pokutových kopů v krátkém sledu, po jedná na každé straně. Nejdříve zvýšila vedení domácích svoji třetí brankou Folkertsma, téměř vzápětí ovšem snížila na 5:2 Stárová.

Češky musely být i nadále na pozoru, hned za dvě minuty řešila další situaci proti Ten Westeneind Vaníčková. Před koncem utkání však přidala šestou branku Nizozemska a svoji čtvrtou v utkání střelkyně Folkertsma. Mášová mohla v závěru upravit výsledek, to se ovšem nepodařilo, avšak Admiraal ještě v nastaveném čase navýšila vedení, a tak svěřenkyně trenéra Vlachovského na úvod kvalifikace podlehly favoritovi 7:2.

Ve druhém utkání skupiny porazily Finky Bělorusko 2:1, a právě seveřanky budou dalším soupeřem mladých Češek ve čtvrtek od 15:30 hodin.

"Od začátku zápasu jsme byli pod velkým tlakem a nedokázali jsme si poradit s centrovanými míči před branku. Inkasované góly byly hodně podobné a vždy z prostoru malého vápna. Některé góly byly soupeřkám doslova darované. Po přestávce přece jen tlak soupeřek opadl a dokázali jsme si vypracovat tři velké šance, jednu z nich jsme proměnili a k tomu vstřelili gól z penalty. Na konci zápasu opět dva laciné góly, které bychom inkasovat v těchto utkáních neměli," hodnotil utkání trenér Petr Vlachovský.

Nizozemsko "19" - Česká republika "19" 7:2 (4:0)

Elitní fáze kvalifikace ME WU19:
Góly: 21., 43., 78. (pen.) a 86. Folkertsma, 7. vlastní, 17. Roord, 90. Admiraal – 60. Waltrová, 79. Stárová (pen.)
ŽK: 62. Van Der Wal - 10. Kubicová
ČR: Vaníčková – Smetková, Majerová, Čížková, Chlumová – Janíková, Stárová, Kubicová (66. Houzarová) – Mášová, Ducháčková (57. Waltrová), Veselá (86. Skálová)

Další program WU19 v kvalifikaci:
07.04. 15:30 Finsko – Česká republika (Sportpark De Bijenkamp, Eibergen, Nizozemsko)
10.04. 14:30 Česká republika – Bělorusko (Sportpark De Bijenkorf, Hengelo, Nizozemsko)