23. 4. 2020

Ženské EURO odloženo o rok na léto 2022

Mistrovství Evropy žen ve fotbale, které se mělo konat v létě příštího roku v Anglii, se kvůli současné pandemii koronaviru posune o jeden rok. Výkonný výbor UEFA ve čtvrtek rozhodl o tom, že 13. evropský šampionát se bude na deseti anglických stadionech konat v termínu 6. – 31. července 2022.

O premiérový postup na velký turnaj usilují i české reprezentantky, které v rozehrané kvalifikaci mají bilanci dvou výher proti Moldavsku a Ázerbájdžánu (7:0, 4:0) a prohře se Španělskem (1:5).

Svěřenkyně trenéra Karla Rady ve skupině, v níž se utkají ještě s Polskem, drží třetí pozici. Na šampionát do Anglie postoupí devět vítězných týmů z kvalifikačních skupin a tři týmy s nejlepší bilancí na druhých místech přímo, dalších šest družstev jde do play off o tři zbývající místa. Domácí „Albion“ má účast jistou.

Co znamená přesun šampionátu o rok do léta 2022 pro český výběr, který kvůli pandemii koronaviru přišel 13. dubna o duel ve Španělsku a na začátku června neodehraje ani domácí dvojzápas s Moldavskem a Ázerbájdžánem?

„V tuto chvíli se napříč Evropou řeší především termínová listina, která je vzhledem k okolnostem totálně rozbitá a neplatí v podstatě nic z toho, co bylo na začátku kvalifikace dojednáno. Hledáme nové možnosti, přibyly nové termíny na listopad a začátek prosince a doufáme, že během května dospějeme ke společné dohodě a programově zbytek kvalifikace doladíme. Posunem mistrovství Evropy vznikne větší prostor na hledání dalších termínů. V tuto chvíli počítáme s tím, že by se kvalifikace měla rozběhnout zase od září. Tento termín bereme jako první neodložený, pokud se nestane něco nepředpokládaného,“ uvedl Tomáš Pešír, manažer fotbalové reprezentace.