24. 2. 2021

Ženy A: Postup na EURO by byl splněný sen

Oči všech členů národního týmu žen se upíraly k úterní dohrávce skupiny o postup na EURO 2022, ve kterém nakonec Španělsko potvrdilo roli favorita a porazilo Polsko 3:0. Češky tak skončily na druhém místě a v dubnu je čeká baráž.

„Utkání jsem samozřejmě sledoval s velkým očekáváním, byl to pro nás jeden z klíčových duelů kvalifikace, který nás udržel na druhém místě. Jsem rád, že Španělsko potvrdilo roli favorita a Polsko porazilo 3:0,“ svěřil se trenér Karel Rada.

Vyvrcholení kvalifikační skupiny si nenechal ujít ani opora zadních řad národního týmu Petra Bertholdová. „Sledovala jsem to pouze výsledkově a od začátku věřila, že Španělsko si výhru nenechá ujít,“ uvedla.

Češkám se podařilo podzimní dvojutkání s Polskem, což bylo základním kamenem tohoto úspěchu. „Bylo to klíčové. Tyto zápasy se hrály chvilku po sobě v jednom týdnu. My jsme věděly, že minimálně jede zápas musíme vyhrát a druhý neprohrát, což se nám podařilo,“ pokračovala zkušená reprezentantka.

„Probíhalo to, jak jsem si dopředu myslel. Španělsko bylo jasným favoritem skupiny, pro nás byla dvě klíčová utkání s Polskem, která jsme po remíze a výhře zvládli. V ostatních utkáních s Moldavskem a Ázerbájdžánem byla povinnost stoprocentně bodovat,“ hodnotil vývoj ve skupině trenér.

Svěřenkyně trenéra Rady jsou mezi šesti týmy, které se střetnou v play-off o další tři postupová místa. „Chybí poslední dohrávka, která rozhodne, zda jeden ze soupeřů bude Itálie nebo Švýcarsko. To jsou případně nejsilnější možní soupeři, společně s Portugalskem, které šlo v poslední době výkonnostně nahoru a má dobré výsledky. Jinak bude záležet na momentální formě, kádru a ostatních okolnostech. V dnešní době může vypadnout několik hráček a to vše může ovlivnit, v jakém složení týmy budou hrát. Ta šance pro nás určitě žije,“ popsal trenér Rada.

Český tým může dále narazit na Severní Irsko, Rusko či Ukrajinu. Petra Bertholdová má již s baráží zkušenosti, v obou případech se však český tým přes Itálii na EURO nedostal. „Očekávám trochu štěstí na soupeře a konečně postup. To by pro mě byl splněný sen a nejkrásnější zakončení fotbalové kariéry,“ prozradila.

„To jsou vrcholy každého hráče, každého trenéra. Já jsem si to prožil jako hráč, takže vím, jak to probíhá. Pro každého trenéra je postup na EURO nebo MS vrchol, je to špička ledovce. Osobně jsem se zúčastnil právě dvou posledních šampionátů žen, užíval jsem si atmosféru jako divák. Je to nádhera, velký zájem fanoušků, ale i to celkové zabezpečení akce, to je srovnatelné s finálovými turnaji mužů. Já bych to všem přál, aby se to povedlo, je to neskutečný zážitek,“ dodal trenér českých fotbalistek Karel Rada.

Los barážových dvojic proběhne 5. března, samotné duely jsou pak na programu v termínu od 5. do 13. dubna. EURO 2022 bude hostit Anglie.