13. 6. 2016

Ženy: Česká stopa v zahraničí

Na závěr sezony jsme se podívali na účinkování českých hráček v zahraničních soutěžích. Podívejte se, které Češky zanechaly v uplynulém ročníku nejvýraznější stopu za hranicemi naší země.

Lucie Voňková - FF USV Jena (GER)
Teplická rodačka se v létě 2015 stěhovala z Duisburgu do Jeny a v jejím novém působišti na ni hodně sázeli. V bundeslize nastoupila do dvaceti zápasů (z dvaadvaceti možných), z toho osmnáctkrát byla v základní sestavě. Vstřelila šest branek, čímž se stala druhou nejlepší střelkyní týmu. V lize skončila Jena na šesté příčce, což je zlepšení oproti loňskému osmému místu. V německém poháru, kde došla Jena až do čtvrtfinále, přidala česká útočnice další tři starty a jeden gól.

Jana Sedláčková - FF USV Jena (GER)
Třiadvacetiletá obránkyně přišla do Jeny před sezónou z německého druholigového 1. FC Lübars. Zatímco spoluhráčka Voňková v klubu obléká dres s číslem jedenáct, ona si vzala dvanáctku. V bundeslize odehrála sedmnáct zápasů, další dva pak v poháru. V lednu se Jena i s oběma českými hráčkami představila na umělé trávě v Edenu, v přípravném zápase tehdy pražská Slavia zvítězila 5:2.

Andrea Majerová - DFC Heidenreichstein (AUT)
Už od roku 2013 hájí barvy rakouského DFC Heidenreichstein. V letošním ročníku třetí nejvyšší rakouské soutěže naskočila do devatenácti zápasů, ve kterých nechyběla na hřišti ani minutu. Navrch přidala devět branek. V klubu není jedinou Češkou, jejími spoluhráčkami jsou např. bývalé slávistky Vladislava Skůpová a Lenka Šteffanová. Heidenreichstein skončil ve dvanáctičlenné lize na čtvrtém místě.

Klára Cahynová – UNOH Racers (USA)
Záložnice původem ze Zlína už v roce 2011 v rozhovoru prozradila, že její sen je jednou hrát na univerzitě v Americe. A tento sen se jí také předloni vyplnil. V sezóně 2015/16 odehrála za University of Northwestern Ohio dvaadvacet utkání, vstřelila osm branek a na tři přihrála. Navíc se ještě na část sezóny vrátila do Slavie, se kterou získala double.

Anita Maryšková - Brevard College Tornados (USA)
Prošla pražskou Spartou nebo německým 1. FFC Dresden, v současnosti však naše bývalá mládežnická reprezentantka působí na americké půdě, konkrétně v Severní Karolíně na Brevard College. V šestnácti zápasech nasázela pět gólů a na jeden další přihrála. Kromě fotbalu hraje za univerzitu také závodně tenis.

Franny Černá – DePaul Blue Demons (USA)
Osmnáctiletá útočnice s číslem deset dává góly za chicagskou DePaul University. Ve dvaceti soutěžních zápasech skórovala šestkrát (druhá nejlepší bilance v týmu), k tomu přidala pět asistencí. V její konferenci zvané Big East, která zahrnuje školy ze států z východní části USA jako jsou Illinois, Ohio či New York, se dokonce stala nejlepším nováčkem za rok 2015 (Freshman of the Year). V dubnu její tým změřil síly s mexickou reprezentací WU20, která se připravuje na letošní mistrovství světa. Černá se v tomto duelu trefila, v poslední minutě vyrovnala na konečných 1:1.

Zdeňka Skupinová – Spartak Myjava (SVK)
Před třemi lety pomohla Slovácku dvěma góly porazit Spartu. „Doma si založím deníček a výrazně si do něj zapíšu dnešní datum,“ smála se tehdy. Od té doby si zahrála za rakouský SV Horn či slovenské Nové Zámky, kde loni získala double a v srpnu na začátku letošní sezóny si vyzkoušela boje v kvalifikaci o Ligu mistryň. V září pak odešla na hostování do Spartaku Myjava, za který dala čtyři branky - dvě v lize a dvě v poháru. Myjava skončila ve slovenské první lize šestá, v týmu působí i další Češky: Markéta Koplíková, Martina Dufková nebo Barbora Čagánková. Barvy Nových Zámků pak hájila další česká hráčka - Kristýna Psotková.

Autor: Tomáš Kafka